«Прикордонні діалоги 2015» у більш широкій Європі24.11.2015

В м.Ужгороді (Україна) та м.Кошице (Словацька республіка) відбувся Міжнародний форум по транскордонному співробітництву «Прикордонні діалоги 2015 у більш широкій Європі». Понад 200 учасників з України, Словаччини, Угорщини, Польщі, Норвегії, Фінляндії та Сербії обговорили шляхи зміцнення зв’язків між сусідніми країнами та їх громадянами, економічну співпрацю, розвиток туризму і міжнародної торгівлі, покращення спільного менеджменту природних ресурсів, підтримку зайнятості та рівності можливостей на місцевому рівні і водночас безпечний рух громадян через кордони та в прикордонних областях, спільні заходи та проекти.

Організаторами заходу виступили Уряд Словацької Республіки у співпраці із Норвезьким Баренцовим секретаріатом, Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України в УжгородіГенеральним консульством Словацької Республіки в Ужгороді та Інститутом стабільності і розвитку (Прага).

Форум тривав впродовж чотирьох днів з 24 до 27 листопада. Його учасники – науковці, експерти, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, журналісти, громадські активісти з України та Словаччини - поділились власним баченням та досвідом налагоджування транскордонної співпраці, окреслили проблеми, які негативно впливають на розвиток прикордонних регіонів, проаналізували фактори формування нової якості транскордонного співробітництва України згідно нових європейських інституційних стандартів, норм та засад, що мають надати новий імпульс  транскордонному співробітництву України з країнами-сусідами.

Програма Форуму була спрямовано й на розвиток словацько-української співпраці та сприяння налагодженню особистих контактів між громадянами двох країн. Плідної роботи Форуму побажали Ян Крак (Уряд Словацької Республіки), міністр економіки Словаччини Васіл Гудак (відеозвернення), Надзвичайний і Повноважений посол Норвегії у Словаччині Інга Магістад, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України Микола Кушнір, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова та директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень, заслужений діяч науки і техніки України Світлана Мітряєва.

 

Закарпаття має вже позитивний досвід співпраці з сусідніми регіонами країн-членів ЄС, зокрема і запровадження малого прикордонного руху. Як зазначила директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м.Ужгороді Світлана Мітряєва, дана практика суттєво посилила контакти між регіонами у Карпатському єврорегіоні. У той же час, є ще цілий спектр проблем, які потребують державної та міждержавної підтримки.

Співробітник Карпатського інституту розвитку (м. Кошице) Андрій Штайнер під час обговорення питання співпраці між українськими та словацькими прикордонними регіонами зазначив, що прикордонні громади мають чималий досвід співпраці, спільне історичне минуле, однак для того щоб потрапити один до одного мають перетинати кордон ЄС. На сьогодні так і не вирішено питання мінімізації впливу цього фактору, адже часто виникають ситуації, коли перебування на кордоні триває по кілька годин. Це постійна проблема, з якою прості люди стикаються щодня.

Програма Форуму була спрямована і на подальший розвиток та активізацію словацько-українського співробітництва та сприяння налагодженню контактів по обидва боки Шенгенського кордону.

Перший блок питань, що обговорювалися, мав назву «Місцевий та регіональний розвиток у прикордонному регіоні: транскордонна співпраця громад по обидва боки кордону ЄС – досвід, виклики та перспективи». Головував Андрей Штайнер – Інститут карпатського розвитку (Словаччина). В обговоренні взяли участь Володимир Чубірко –Закарпатська обласна рада, Надєжда Сіркова – муніципалітет Убля (Словаччина), Олег Лукша – Закарпатське відділення Асоціації міст України, Ян Пєкло – Фонд українсько-польського співробітництва (Польща) та інші учасники форуму.

В рамках наступного робочого дня обговорювалися проблеми транскордонного співробітництва у розрізі економіки. З вітальними промовами виступили Державний секретар Міністерства закордонних та європейських справ Словаччини Ігор Слободнік, Державний секретар Міністерства закордонних справ Норвегії Елжбет Тронстад, Консул консульства Угорщини в Кошице Лайош Сенаші, Держсекретар з європейських справ Польщі Рафал Тржашковскі.

"Регіональне та транскордонне співробітництво знаходиться в центрі європейської ідеї, яка полягає в тому, що кордони не поділяють людей, а є можливістю знайти спільні рішення на користь всіх", зазначила Елсбет Тронстед, Державний секретар Норвезького Міністерства закордонних справ під час відкриття сесії. Державний секретар Словацького Міністерства закордонних та європейських справ Ігор Слободник також відзначив важливість активного транскордонного співробітництва та висловив вдячність за сприяння Норвегії в зниженні бар'єрів у розвитку прикордонних регіонів Словаччини та України.

Останній день роботи форуму розпочався з підведення підсумків дня другого, які проаналізували Татіана Кмецова (Уряд Словацької Республіки) та Петер Паяс (Інститут стабільності та розвитку, Прага). Після чого робота продовжилася у паралельних тематичних сесіях. Тема першої – «Роль засобів масової інформації та громадянського суспільства у транскордонному співробітництві». Головував на сесії Шандор Колес (Академія Роберта Боша). Свої міркування по цій темі висловили Ян Пєкло (Фонд українсько-польського співробітництва, Польща), Мирослава Лендьєл (Інститут Центральної Європи Ужгородського національного університету), Василь Ільницький (газета «День») та інші учасники. Багато говорилося про те, що роль ЗМІ у транскордонному співробітництві є надважливою, висловлювалися міркування щодо того, які саме теми і в якому плані мали б висвітлювати журналісти.

На паралельній сесії під головуванням Александра Дулєби (Словацька асоціація зовнішньої політики) обговорювалося питання «Через спільну спадщину – до спільного майбутнього у Карпатському регіоні». Після перерви робота продовжилася ще у двох паралельних сесіях. Під головуванням Харальда Соренсена (Муніципалітет Сор-Варанген) йшла розмова на тему «Транскордонне співробітництво – можливості для молоді» (участь у дискусії взяв Максим Іванов – молодший науковий співробітник Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України в Ужгороді). На паралельній сесії під головуванням Петера Паяса (Інститут стабільності та розвитку, Прага) обговорювалося питання «Транскордонне співробітництво держав В4 та України: минуле, теперішнє і майбутнє».

На заключному засіданні форуму думками про його роботу поділилися Шандор Колес (Академія Роберта Боша), Сергій Устич (Інститут транскордонного співробітництва, Ужгород), Петер Вагнер (Міністерство закордонних справ Чеської Республіки), Петер Паяс (Інститут стабільності та розвитку, Прага) та Ян Крак (Уряд Словацької Республіки).

Окрема і велика вдячність прозвучала на адресу Генерального консула Словацької Республіки в Ужгороді Янки Буріанової та директора Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді Світлани Мітряєвої – саме завдяки їх особистим зусиллям в обласному центрі Закарпаття успішно пройшла українська частина форуму.

Зміцнення зв’язків між сусідніми країнами та їх громадянами, економічне співробітництво, розвиток туризму і торгівлі, поліпшення загального менеджменту природних ресурсів, підтримка зайнятості та рівності можливостей на місцевому рівні і одночасно безпечний рух громадян через кордони в прикордонних областях, спільні заходи – все це приносить чинне транскордонне співробітництво, важливість якого Словацька Республіка вже давно усвідомлює й за допомогою різних програм і проектів підтримує.

Щороку Уряд Словаччини відзначає тих діячів, які роблять вагомий і помітний внесок у розвиток транскордонного співробітництва. Цього року з української сторони відзнаку Уряду Словацької республіки отримала Світлана Мітряєва – директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України в Ужгороді, яку їй було вручено Представником Уряду Словацької республіки Яном Краком.

 

Висвітлення у ЗМІ.

Korzo News

Korzo News

Korzo News

Korzo News

День

depo Закарпаття

7 днів

Закарпатский корреспондент
читайте також:
03.02.2016 Презентація документального фільму "РЕВОЛЮЦІЇ"
29.10.2015 Відбулося засідання круглого столу на тему: «Концептуальні засади розвитку системи забезпечення національної безпеки України»
09.10.2015 ХV Міжнародний економічний форум «Україна сьогодні: інвестиції, бізнес, відповідальність»
02.10.2015 Ініціативи Президента України у сфері зовнішньої політики стали предметом зустрічі експертів НІСД та студентів-міжнародників УжНУ
22.09.2015 Зустріч науковців та експертів краю в форматі «за чашкою чаю» з Надзвичайним і Повноважним Послом Словацької Республіки в Україні Юраєм Сівачеком